trabzondan haber

ts

kaza

sitesi

trabzonspor

61

türkiye

yerel

karadeniz

Anasayfa > Yerel
Font Boyut: A A A A

Diyanet Sen Trabzon Şubesi Özür Bekliyor

Diyanet Sen Trabzon Şube Başkanı Temel Turan, Trabzon'da bir gazetede yer alan ve imam ve müezzinleri hedef alan köşe yazısı ile ilgili bir açıklama yaptı.

Turan, yazılı açıklamada, imam ve müezzinleri küçültücü ifadelerin yer aldığı köşe yazısına tepki göstererek "Trabzon yerelinde köşe yazarlığı yapan bir yazar imamlar ve müezzinler hakkında yazmış.

Köşesinde vermiş veriştirmiş! Anlaşılan o ki gazetede çıkan bu yazı imamlar ve müezzinlerle konuşulup araştırılarak değil, kulaktan dolma söylentilerle kaleme alınmış bir metin. Bu yazarın düşüncesini ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirirsek diyecek bir sözümüz yok! Ama bir camiayı ilzam ve itham edecek şekilde kaleme alınmış ve diyanet çalışanlarını rencide eden bir yazı bize Diyanet Sen olarak cevap verme hakkı doğurmuştur.

İyi bir gazetecinin aynı zamanda tarafsız olması da beklenir. Bir gazeteci kulaktan dolma bilgilerle değil, gerekli araştırma incelemeleri yaptıktan sonra kalemine davranmalıdır. Aksi bir davranış hem gazeteciye hem de gazetecilik mesleğine gölge düşürmektedir. Yalan yanlış düşüncelerle, zanlarla yazı yazılamayacağını bu yazarımıza bizler bu saatten sonra öğretecek değiliz" ifadelerini kullandı.

"İmamlar ve müezzinler haftanın yedi günü bütün güçleriyle camideki görevlerini en ince ayrıntısına kadar yapmanın uğraşı içindedir" diyen Turan, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"İmamlar ve müezzinlerin bir hafta sonu tatili, bir Bayram tatili söz konusu olmadığı gibi bir yakınının vefatında bile cenaze işlemleri vb. gibi konularda izin alamadıkları kamuoyunun malumudur. Bu yazar, ne zaman camiye namaz kılmaya gitmiş de

bir imam ya da müezzin bulamamış? Kendisinden beklenen böyle bir durumla karşılaştığında bunu il müftülüğüne bildirmesidir. İmamlar ve müezzinlerin vakit namazlarını, Cuma namazlarını, cenaze namazlarını ve Bayram namazlarını aksatmadan kıldırdıkları bir gerçektir. Bu durumun aksine davranışlarda bulunan birkaç kişi çıkabilir. Böylesi durumlarda da yasal mevzuatın gereği ilgililerce yapılır. Bu bile imam ve müezzinleri böyle küçültücü ve aşağılayıcı yazılarla karalamaya çalışmak için bir sebep olamaz. Bunun akıl, izan ve vicdanla bağdaşır bir tarafı olamaz.

Gece gündüz hangi vakitte olursa olsun toplum hizmetinde bulunan imam ve müezzinlerimiz görevlerini fedakarca sürdürmektedir. Diyanet-Sen olarak bu tür yazı ve yaklaşımların camiamızı üzdüğünü belirtmek isteriz.

Vefakar imamların ve müezzinlerin bu tür mesnetsiz itham ve kuruma karşı yazılan bu yazıyı yazan yazarın imamlardan özür dilemesini bekliyoruz."  

KAYNAK : DHA
Kategori : Yerel   |   Tarih : 27/03/2013 09:47
Etiketler :

Diyanet

,

Sen

,

Trabzon

,

Şubesi

,

Özür

,

Bekliyor

Diyanet Sen Trabzon Şubesi Özür Bekliyor
anasayfa /  yardım  /  sitene ekle  /  künye  /  iletişim
Tasarım & Kodlama : EASİSTEM