trabzondan haber

ts

kaza

sitesi

trabzonspor

61

türkiye

yerel

karadeniz

Anasayfa > Yerel
Font Boyut: A A A A

Es-As İş Güvenliği halkı bilinçlendiriyor

Es-As İş Güvenliği'nden Sayın Cem KİZİRGİL ile yapılan röportajımızı sizlere sunuyoruz.

Öncelikle firmanızı ve kendinizi tanıtır mısınız?

Firmamız işe 2007 yılından bu yana bu bölgede başlamış olup tüm Türkiye’ye hitap etme arzusuyla yola çıkmıştır. İş sağlığı ve güvenliği, çevre danışmanlığı alanlarındaki kurumsal hizmetimiz ise ES-AS İş Sağlığı ve Güvenliği Çevre Danışmanlığı adıyla 2010 yılında başlamıştır. O günden bu yana hizmetlerimizi titiz bir şekilde sürdürmekteyiz.

Başlıca hizmetleriniz nelerdir?

Ekip olarak hepsi alanında profesyonel kadromuzla İş sağlığı ve güvenliği, çevre danışmanlığı alanlarında hizmet vermekteyiz. Bunun yanında es-as olarak komple hizmet anlayışımızla uyuşan bir şekilde kişisel koruyucu ekipmanların ve çevre koruma ürünlerinin tedarikçiliğini yaparak da detaylı ve titiz bir şekilde hizmetimizi gerçekleştirme gayretindeyiz. Bu doğrultuda kişisel koruyucu ekipmanlarda dünya markaları olan 3M,Draeger ve YDS markalı ürünlerin satışıyla birlikte, çevre koruma ürünlerinde söz sahibi olan yine 3M ve Newpig çevre koruma ürünlerinin de satışını yapmaktayız.

Başta Trabzon ve Karadeniz bölgesinde verdiğiniz hizmetlerle ilgili olarak yaklaşımlar nasıl?

Hizmet vermeye başladığımız ilk zamanlarda yaptığımız araştırmalar sonucu bizim şu anda verdiğimiz hizmetlerin birçoğunun bölgemiz dışından (başta Ankara ve İstanbul olmak üzere) alımının yapıldığını gördük. Bu da bizleri tabi ki üzmüştür. Çünkü ilimiz ve bölgemizde bu işi layıkıyla yapacak nitelikli yetişmiş personeller her zaman bulunmaktadır. Ancak biz yaptığımız çalışmalarla ve verdiğimiz hizmetlerle ilimizde ve bölgede bu düşünceyi kırmayı başardık ve ilimizin piyasa değerini ve döngüde olan tüm varlıklar tekrar Trabzon’a kazandırmaya çalıştık. Gerçekten bu yönde verdiğimiz emek ve gösterdiğimiz çabalar sonucunda işverenlerimiz, işyerlerimiz ve çalışanlarımız bu konuda daha bilinçli ve daha titiz düşünmeye başladılar. Bize mutluluk verdiler. Ancak daha çok yol kat edilmesi gerektiğinin bilincindeyiz. Bu yönde iyi niyetimizi ve umudumuzu kaybetmeden çabalamaya devam edeceğiz ve güzel Trabzon’umuzu bu konuda örnek şehirlerden, bölgemizi de örnek bölgeler biri haline getireceğiz. Yaşadığımız zorluklar bizlerin kararlılığını olumsuz yönde değil tam aksine olumlu yönde etkilemekte olup, bizlere azimle ve daha çok çalışmamız gerektiğini hatırlatmaktadır.

Bilinçlenmeyle ilgili size bir örnek vereyim,
4857 sayılı iş kanununda iş güvenliği danışmanlığı ve işyeri hekimliği hizmet alımı ya da bu alanlarda personel istihdam edilmesi için işçi yeter sayısı 50 idi. İşverenlerimiz de bu kanunu kendilerine göre yorumlayarak işçi sayılarını 49’da tutmuş olup, bu hizmetlere harcama yapmayı ve bütçe ayırmayı düşünmediler. Ancak bakanlığımızın attığı adımlar neticesinde yeni kanun tasarısı onaylandığında artık böyle bir zihniyetle hareket etmeye mahal vermeyecek şekilde düzenlemeler getirilmiş olacaktır. Tabi ki yine eksikleri bulunmasına rağmen yeni tasarı eskisine nazaran yaptırım gücü ve içerik olarak daha iyi seviyede hazırlanmıştır. İşverenlerin yukarıdaki örnekte belirttiğim gibi sahip oldukları düşünce tarzından dolayı aslında daha çok zararla karşı karşıya kaldıklarının farkına er yada geç varmışlardır. Bu yönde bir bütçe planlaması yapılması zaruridir. Bu yönde yapılacak harcamalar kesinlikle bir gider olarak değil aksine iş kazalarını meslek hastalıklarını önleyici etkisi olduğu için verimliliği artıracaktır. Özellikle inşaat sektörü bu konuda daha duyarlı olmalıdır. Riskler her zaman mevcuttur. Ancak bunun azaltılması da önce zihinlerde daha sonra da eylemler vasıtasıyla mümkün olacaktır. Alınmayan veya alınamayan önlemler dolayısıyla herhangi bir kaza durumunda ödenecek tazminatlar, hizmetlerimize ayrılacak bütçelerin yanında adeta yok mahiyetinde kalmaktadır. Bu yönde işverenlerimizin iyi niyetinden şüphe etmemekteyiz ama şu sözümüz de akıllardan çıkmamalıdır; Önlemek ödemekten kolaydır.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

İş güvenliği ve çevre danışmanlığı alanlarında ilerlemek daha önce de belirttiğimiz gibi işçilerin ve işverenlerin daha duyarlı olması gerekir. İşçiler talep etmeli, işverenler de bu hizmetler doğrultusunda bütçe planlaması yapmalıdır. Yaptığımız işlerde işin ticari yönü zayıf kalmaktadır. Çünkü işimizin vicdani yönü daha ağır gelmektedir. Önlemlerimizi alıp rahat uyumak varken, neden sürekli riskli bir çalışma yolunu seçelim?

 ‘’Sizi koruyacak işler yapıyoruz’’

Es-As İş Güvenliği ve Çevre Danışmanlığı Adına;

Cem Bahadır KİZİRGİL
Web sitesi : www.es-as.com.tr
Telefon : 0462 328 10 94

KAYNAK : TRABZONDANHABER
Kategori : Yerel   |   Tarih : 16/06/2012 16:59
Etiketler :

trabzon

,

iş güvenliği

,

3M

,

es-as

,

iş sağlığı

,

çevre danışmanlığı

Es-As İş Güvenliği halkı bilinçlendiriyor
anasayfa /  yardım  /  sitene ekle  /  künye  /  iletişim
Tasarım & Kodlama : EASİSTEM